Chcete
studovat na
LDF MENDELU?

Vše, co potřebujete vědět

Informační brožura (PDF)

Často kladené dotazy

Podání přihlášky

Partneři

Dřevo je cesta progeCAD logo Dřevostavby

Noc vědců 2017 na LDF MENDELU

11. 10. 2017 - LDF MENDELU


V pátek 6. října se i v areálu Mendelovy univerzity v Brně konala tradiční akce pro veřejnost – Noc vědců. Letošním tématem byla Mobilita – Svět je v pohybu. Posláním této akce je popularizace vědy a techniky. Na stovkách míst v Evropě jsou za tímto účelem ve večerních a nočních hodinách zpřístupněna vědecká a výzkumná pracoviště, kde se konají komentované prohlídky, přednášky, workshopy, experimenty apod. V kampusu Mendelovy univerzity probíhalo 46 aktivit, na nichž se podílely všechny fakulty. Na Lesnické a dřevařské fakultě se nacházelo sedm stanovišť a to jak na budově B, tak v ateliéru a showroomu budovy T.

Kdo si prošel stanoviště „lesárny“, musí uznat, že o zábavu bylo postaráno. Nejen děti, ale i dospělí, si mohli vyzkoušet princip volné kladky v polohovacích systémech stromolezců nebo šplh po lanu. 

Milovníci střelby si na moderním laserovém trenažéru vyzkoušeli lov divočáka. Tato disciplína byla oblíbená jak u dětí, tak dospělých.

Ústav matematiky návštěvníkům přiblížil například nauku o elipsách, proměnlivost rychlosti vláčků na různých drahách anebo kreslení jedním tahem. Všechny zajímavosti byly podány způsobem srozumitelným především dětem a matematika tak pro ně byla hrou.

Zájemci o moderní způsob sběru biometrických dat o lese si mohli prohlédnout bezpilotní letouny Ústavu hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky.

Na Ústavu techniky se návštěvníci seznámili s  využitím ergonomie a psychologie v běžném životě. Mezi ty zajímavé metody patřily například měření vitální kapacity plic, síly stisku ruky, změna TK před a po zátěži organismu nebo měření oteplení těla termokamerou.

V návaznosti na téma „svět je v pohybu“ byly prostřednictvím Ústavu zakládání a pěstění lesů představeny problémy lesnictví související s globální změnou klimatu. Pro děti zde byly připraveny různé „poznávačky“ například lesních plodů.

Ústav nábytku, designu a bydlení na budově T představil svůj nově otevřený showroom prací studentů designu nábytku. V ateliéru ve třetím patře si návštěvníci za pomoci studentů designu mohli vyzkoušet různé výtvarné techniky a objevit tak svůj skrytý talent.

Letošní Noc vědců se velmi vydařila a nepřetržitý proud návštěvníků tomu byl důkazem. Tímto děkujeme všem, kdo se zapojil do organizování této akce a tím i propagace naší fakulty.

V příštích ročnících bychom rádi využili potenciál dalších ústavů, jejich sbírek a odborných pracovišť.

Fotografie z Noci vědců 201 naleznete zde.