Co obnáší dendrochronologie přiblížila reportáž České televize

18. 12. 2018 -

Reportáž Letokruhová chronologie v pořadu ČT Týden v regionech se zaměřila na práci vědců Ústavu nauky o dřevě LDF MENDELU. Dendrochronologie je určování stáří dřeva na základě letokruhů a pomáhá např. při datování staveb, archeologických průzkumech nebo určení pravosti starožitných houslí.

Michal Rybníček a Tomáš Kolář z Ústavu nauky o dřevě používají letokruhovou chronologii dubu, což je databáze, ve které vědci shromažďují údaje o každoročním přírůstku letokruhů. Tyto údaje pak slouží k porovnání s výsledky získanými ze zkoumaných vzorků - shody tak určí stáří posuzovaného dřeva. Metoda je přesnější, než například datování keramiky, kde se vědci pohybují v rámci storočí. Přesnost dendrochronologie se může pohybovat až na jednotlivé roky. Michal Rybníček se pochlubil také úžasným nálezem studně z doby kamenné:

"V terénu úplně přesně nevíte, jak je to staré. To zjistíme až v laboratoři. Je samozřejmě úžasné, když zjistíme, že jde o světový unikát, a že už asi nic staršího datovat nikdy nebudeme."  (Michal Rybníček, Ústav nauky o dřevě LDF)

Celou reportáž je možno shlédnout na webu České televize.