Na zahájení oslav 100 let LDF přivítalo řícmanické arboretum rekordní počet návštěvníků

19. 2. 2019 -

Na zimním dnu otevřených dveří Arboreta Řícmanice dne 16. 2. 2019 proběhlo oficiální zahájení oslav 100. výročí založení Lesnické a dřevařské fakulty a také oslava 50. výročí založení Arboreta Řícmanice. A počet návštěvníků byl opravdu rekordní. Oproti minulým letům, kdy arboretum většinou navštíví 300-400 lidí se letošní počty návštěvníků odhadují až na trojnásobek.

Organizátoři také připravili bohatý program, v jehož průběhu nechybělo vystoupení Trubačů ŠLP Křtiny, prohlídky arboreta pro hosty i veřejnost s odborným výkladem a lesní pedagogika se soutěžemi pro děti. K rekordní návštěvnosti také jistě přispělo krásné, slunečné počasí. Arboretum bylo zpřístupněno od 9:30 do 15:30 a vstup byl pro všechny návštěvníky zdarma. Připraveno bylo 500 porcí guláše či špekáčky a svařené víno.

Jelikož je arboretum Řícmanice sbírkou s více než 100 druhů jehličnatých dřevin bylo možno poslechnou si z úst odborníků LDF zajímavosti především o těchto dřevinách. Návštěvníci mohli vidět například jalovce, ze kterých se vyrábí gin, či jehličnany pocházející z Chile a mnoho dalších zajímavostí.

Den otevřených dveří v arboretu se opravdu povedl. Vyšlo nám krásné počasí, sluníčko vylákalo mnoho lidí na procházku do přírody, a tak jsem se spolu s dalšími třemi průvodci ani nestačil otáčet. Návštěvnost byla enormní. Důstojně jsme oslavili 50 výročí založení arboreta i 100 let LDF a MENDELU." Komentuje celou akci odborný garant a tradiční průvodce z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Luboš Úradníček.