Vánoční jedle pro Brňany bude opět z univerzitních lesů

18. 11. 2020
Vánočním stromem pro Brno bude letos, stejně jako loni, jedle. Městu ji tradičně daruje ze svých lesů Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Na cestu na brněnské náměstí Svobody se strom vydá v sobotu 21. listopadu koňským povozem. Akce se ale kvůli platným opatřením uskuteční bez doprovodného programu. Jedle je vysoká 16 metrů a stará přibližně čtvrtstoletí. Jedná se v pořadí už o 31. vánoční strom z univerzitních lesů.

„Jedle je vizuálně ve skvělé kondici. Její výběr byl ovlivněný, kromě estetického pohledu, též parametry pro převoz koňským povozem, kdy limitující je výška stromu i šířka koruny. K tradici darování vánočního stromu městu Brno se plně hlásíme. Je to pro nás mimo jiné vysvědčení kvalitní práce našich lesníků,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze ŠLP Křtiny.

Strom univerzitní lesníci připraví k převozu do soboty, včetně potřebných testů jeho zdravotních parametrů. Tradici vánočního stromu v centru města založil spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který 22. prosince 1919 spolu s kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Těsnohlídek pak dal podnět k založení dětského domova Dagmar, který se stará o opuštěné děti. Pod vánočním stromem bývala kasička, do níž mohli lidé dávat finanční dary na stavbu tohoto zařízení.

ŠLP Křtiny daruje městu Brnu prostřednictvím Červeného kříže vánoční strom pravidelně. Univerzitní lesníci nabízí vánoční stromky i jednotlivým občanům do jejich domovů. Každoročně se koná několik prodejních víkendů na hájenkách, kde si zájemci mohou vybrat a zakoupit stromky.
„Stejně jako vánoční strom pro Brno, i tyto stromky mají ekologickou certifikaci a vyrostly v okolí Brna v univerzitních lesích. Stromky jsou tak nejen cenově výhodnější než importované kusy ze zahraničních plantáží, ale mohou se pochlubit i tím, že pochází z kraje lesů lišky Bystroušky, kraje původu této vánoční tradice,“ uvedl Dobrovolný. Více informací najdou zájemci v předvánočním čase na www.slpkrtiny.cz

Kontakt pro bližší informace: Ing. Lumír Dobrovolný, Ph.D., Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, tel.: +420 731 623 185, lumir.dobrovolny@slpkrtiny.cz