Vědci z MENDELU hledají vzácná ložiska

22. 3. 2018 -

V Moravském krasu se minulý týden konalo setkání předních vědců z britských univerzit a geologů z celého světa.

Konferenci spolupořádala Mendelova univerzita v Brně a hlavním tématem bylo ohrožení zdrojů vzácných nerostných surovin, které jsou zásadní především pro výrobu a vývoj moderních technologií. Drtivou většinu ložisek totiž kontroluje Čína, což může v budoucnu znamenat velký problém. V roce 2015 proto vznikl i projekt HitechAlkCarb, na který jde z výzkumného projektu Evropské unie (v programu Horizon 2020) cca 150 milionů korun. Vědci a odborníci se nyní podílí na vývoji pátracích geomodelů, které by pomohly odhalit ložisko nerostných surovin například v Evropě. Podle českých vědců se takové ložisko vzácných nerostných surovin může nacházet i na jihu Čech a na Liberecku.
Jindřich Kynický, vedoucí Ústavu geologie a pedologie Mendelovy univerzity v Brně vývoj pátracích geomodelů považuje za velmi dobrou investici.

Celý článek, který vyšel Lidových novinách dne 17. března, naleznete zde.