Vědci LDF datovali nejstarší dřevěnou konstrukci v Evropě

10. 1. 2019 -

Archeologové objevili na Chrudimsku neolitickou studnu, jejíž stáří vědci Ústavu nauka o dřevě LDF vyhodnotili na 7000 let. Aktuálně jde o nejstarší dendrochronologicky datovanou archeologickou konstrukci v Evropě.

Konstrukce studny se zachovala díky vysoké hladině spodní vody. Studna je jedním z řady nálezů při vykopávkách vedených před výstavbou rychlostní komunikace R35 Archeologickým centrem Olomouc. Prvotní nálezy keramiky ukázaly, že studna u Ostrova pochází z období kultury s lineární keramikou, tedy z mladší doby kamenné. Díky tomuto jedinečnému objevu bylo rozhodnuto vyzvednout celou studnu v jednom bloku. Konstrukce studny se skládala ze čtyř rohových sloupků, které měly podélné drážky pod úhlem 90 stupňů. Do nich byla zapuštěna prkna v sedmi řadách nad sebou. Půdorysné rozměry studny byly 80x80 cm a celková výška 140 cm. Všechny konstrukční prvky byly dubové.

„U studny nalezené na Chrudimsku jsme letokruhy porovnávali s kolegy v Německu. Z výsledků vyplývá, že stromy použité na stavbu konstrukce studny byly pokáceny mezi roky 5256–5255 před naším letopočtem. Zajímavá je skutečnost, že rohové sloupy jsou vyrobeny z již dříve pokácených kmenů, konkrétně z kmenu, který byl pokácen na podzim nebo v zimě roku 5259 př. n. l. nebo v zimě na začátku roku 5258 před naším letopočtem,“ uvedl Michal Rybníček z Ústavu nauky o dřevě LDF Mendelovy univerzity v Brně.

V současnosti probíhá na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice příprava konzervace nalezených dřevěných prvků studny – sloupků i prken.

Více najdete v reportážích České televize (pořad Události v regionech) a TV Nova