Sledovaný rys se přesunul do Moravskoslezských Beskyd. Překonal silnice i železnici.

22. 1. 2019 -


Vědci Ústavu Ekologie lesa společně s ochránci přírody zachytili pomocí fotopastí pohyb sledovaného samce rysa. "Bronislav" ušel 30 kilometrů a kvůli chybějícímu přechodu pro zvířata musel překonat rozsáhlá zastavěná území, silnice i železnici. Fotopasti rysa zachytily nedaleko Jablunkova u Frýdku-Místku a o několik dní později pak nedaleko Turzovky. Identifikace, že jde o stejného jedince, je možná díky jedinečnému skvrnění na jeho těle. 

„Nyní se můžeme jen domnívat, kterými místy rys ze Slezských Beskyd přešel do Moravskoslezských Beskyd. Každopádně jeho cesta musela být hodně náročná a musel mít ohromné štěstí, že tento přesun, vzhledem k intenzitě dopravy na silnici I/11, přežil. Možný nástroj pro přesnější lokalizaci migračních tras by mohla být v tomto případě telemetrie, podobně jako u rysa Kryštofa v Moravském krasu. Díky tomu dnes víme, která místa v krajině je třeba chránit pro budoucí přesuny nejen velkých šelem, ale i dalších velkých savců,“ řekl Martin Duĺa z Ústavu ekologie lesa LDF.

Tento rysí samec, který dostal jméno Bronislav, je jedním ze čtyř rysů, kteří byli v posledním roce na česko-polském pomezí ve Slezských Beskydech zaznamenáni. Žádné z těchto zvířat zde však dlouho nezůstalo a právě kvůli významnému pohybu, kterého jsou rysi v krajině schopni, je nezbytné zachování průchodnosti mezi jednotlivými pohořími. Situace v Jablunkovské brázdě je z tohoto pohledu označována za kritickou, protože zde naprosto chybí funkční přechod pro zvířata přes Jablunkovskou brázdu a silnici I/11. 

Více k tématu migrace velkých šelem v ČR naleznete zde.


 

Kontakt: 

Martin Duľa, zoolog

Ústav ekologie lesa LDF MENDELU

martindulazoo@gmail.com