Studentka LDF dokázala realizovat vlastní návrh dřevěné stavby

18. 4. 2019 -

Studentka LDF oboru Nábytek Kristýna Janíková, která byla v loňském roce jednou ze soutěžících projektu Stavby s vůní dřeva, dokázala dovést své soutěžní dílo až k realizaci. Jejím projektem je celodřevěná autobusová zastávka, která se nachází ve středu obce Újezd u Boskovic a ze které se každý den přepravuje mnoho místních lidí.

Zatímco většina zastávek v okolí je tvořena strohou kovovou konstrukcí, krytou polykarbonátem, nová zastávka je celodřevěná, tvořená dřevěnými nosnými sloupky a trámy, které jsou oboustranně opláštěné biodeskami. Dřevo, které je použité na této zastávce, jí svojí přirozenou kresbou dodává osobitý vzhled a zcela jinou atmosféru. Zadní stěna doplněná prosklenou plochou propojuje prostor s parkem v pozadí.

Na otázku, proč právě dřevo se stalo materiálem pro výstavbu díla, autorka stavby Kristýna Janíková odpovídá takto: „Ke dřevu mě stále více táhne myšlenka obnovitelnosti suroviny a zodpovědnosti při zacházení s planetou a jejími zdroji. Vnímám ho jako přírodní materiál, jehož recyklace není pro Zemi tak zatěžující. Svoji drobnou nevýhodu nutnosti pravidelné údržby pro mě vyvažuje svým příjemným a útulným dojmem.“

Jelikož byla výstavba zastávky realizována, rozhodla se Kristýna Janíková přihlásit své dílo také do soutěžní ankety Dřevěná stavba roku. „S nápadem přihlásit zastávku do ankety dřevěných staveb přišel můj učitel. Popravdě nemám úplně ambice se porovnávat s velkými projekty architektů. Spíš mi jde o to, aby si i jiní studenti uvědomili, že jejich návrhy nemusí končit po získání zápočtu ve stole. Nebo že se mohou spolupodílet na zkvalitňování prostředí, ve kterém žijí,“ komentuje důvod pro přihlášení do ankety studentka.

Projekt Stavby s vůní dřeva je největší studentskou soutěží zaměřenou na dřevěné stavění v České republice. V roce 2019 vyhlašuje Nadace dřevo pro život již 7. ročník této soutěže, do kterého mohou studenti hlásit své projekty do 30. 6. 2019. Ikdyž konkrétní zadání neexistuje, letošní ročník je na téma „Dřevo nás chrání,“ které však může každý pojmout po svém. Soutěžní návrhy je možno přihlásit ve dvou kategoriích, a to Dřevěné stavby – malé (do 500 m3 obestavěného prostoru) a Dřevěné stavby – velké (nad 500 m3 obestavěného prostoru). Soutěžní díla hodnotí jak odborná porota, která se skládá z významných architektů, stavařů i invertorů, tak široká veřejnost v rámci on-line veřejného hlasování.

Vítězové ankety Dřevěná stavba roku byli představeni 10. dubna 2019 na zámku ve Křtinách u Brna na slavnostním vyhlášení vítězů pod záštitou prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D., rektorky Mendelovy univerzity v Brně.