Designblok 2019

30. 10. 2019 - doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.

Studenti 1. ročníku oboru Design a Nábytek navštívili v rámci tzv. hlavního cvičení předmětu Typologie a tvorba nábytku letošní Designblok, Prague International Design Festival. 


 Největší akce tohoto druhu se účastní renomované firmy z České republiky i zahraničí i malá designérská studia, odborné školy a osobnosti. Studentům tato exkurze přináší příležitost konfrontace vystavených subjektů s vlastní tvorbou a také pohled na problematiku i ze strany obchodu. Inspiraci pak lze zohlednit i ve svých projektech. Současně se mohou přesvědčit, jak fenomén design vnímá laická veřejnost. 

Designblok je jiný formát výstavy, než známé salóny v Miláně a Kolíně nad Rýnem, kam se studenti, bohužel, jen tak nedostanou. Probíhá na ploše 12 000m2 a má široký záběr: od tahače s návěsem, který v tomto případě slouží k prezentaci kuchyňských digestoří Bora až po studio grafického designu nebo textilních tvůrců. Jeho cílem je popularizace designu, který je neodmyslitelnou součástí našeho životního prostředí.

Hlavním tématem je budoucnost

Každý Designblok má svoje motto. Tím letošním je budoucnost. Proto jsou vítány především děti. Jsou vnímány jako příští konzumenti i tvůrci designu. Není ale žádným překvapením potkat vedle sebe maminku s kočárkem a seniora na elektrickém vozíku. Obě tyto extrémní cílové skupiny si na Designbloku totiž najdou to svoje. Zatímco děti odevzdají maximum své energie skákacímu objektu, mohou senioři obdivovat třeba funkční roboty. Nevyžadují se zde obleky s kravatou, ani boty na vysokém podpatku.

Centrem pozornosti studentů byl Průmyslový palác a jeho tři frakce: Designérie, krajina zážitků, Superstudio a Openstudio. Scénografií výstavy Designérie byla pověřena dnes již velmi známá designérka Lucie Koldová. Ta naši zemi úspěšně reprezentovala např. jako autorka konceptuálního domu Das Haus v Kolíně nad Rýnem v roce 2018 nebo na výstavách v Miláně, protože spolupracuje se špičkovými producenty svítidel i nábytku.

V duchu letošního tématu navrhla interaktivní instalaci – kosmickou loď, která měla do budoucnosti vyslat naše vzkazy. Loď přitahovala pozornost dětí stejně jako obří hopsadlo, zatímco rodiče si mohli v klidu vypít kávu pří sledování bohatého doprovodného programu. Obrovský úspěch sklidily módní přehlídky na hlavním podiu, ale především čestní hosté Designbloku: anglický designér Osgerby, a Dán Johannes Torpe. Oba patří ke špičkám evropského designu a spolupracují s firmami, jako jsou vlajkové lodě evropského „designového“ nábytku Vitra nebo Moroso.

Významní hosté a mezi nimi naši absolventi

Obě tyto firmy svojí účastí na Designbloku stvrdily jeho význam a kvalitu. Pozadu nezůstaly ani významné slovenské firmy Javorina, Brik a Domark, které si Designblok vybraly jako jedinou platformu své prezentace v ČR. O pozornost diváků se ucházely i produkty českých výrobců vzešlé ze spolupráce se špičkovými designéry, ať už to byl nábytek, svítidla nebo bytové doplňky. Mohu zmínit slavné výrobce jako TON, Polstrin, Jelínek nebo méně známé firmy jako Situs, Dřevojas a další. Jejich expozice byly soustředěny do frakce Superstudio. Pro studenty Mendelu byla velkým přínosem možnost komunikovat právě s představiteli těchto firem. Třešničkou na dortu bylo setkání s charismatickým dánským designérem Johannesem Torpem.

Ušlechtilým a chvályhodným posláním Designbloku je pomoc mladým tvůrcům odstartovat svoji kariéru. K tomu je určena další část expozice - Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty. Funguje jako kreativní laboratoř současného designu a předvádí práce módních návrhářů, designérů šperku, grafiků, ale také nábytkářů. Tento prostor byl pro naše studenty mimořádně zajímavý, protože zde mohli vidět díla svých starších kolegů, našich absolventů. Ti jim rádi předali svoje zkušenosti. Je to především studio NAHAKU (Jakub Kraus a Josef Rozehnal), které zde vystavuje už potřetí, ale také firma ATEPE, (Petra Šťastná). Další absolvent Filip Dočkal zde ve spolupráci s firmou Rexta prezentoval svoji bakalářskou práci a Josef Řehák se dostal až na hlavní podium, kde předvedl výsledky spolupráce university s firmou Plastia. Projekt „Vraťte je do hry“ se zabývá velmi aktuální problematikou Upcyclingu designu. Další absolventi univerzity našli svoje místa v četných firmách, které byly na Designbloku zastoupeny, např. MMCité, Egoe nebo TON. Tyto zprávy mohou potěšit především jejich pedagogy a stávající studenti dostanou další motivaci přistupovat ke studiu poctivě a s respektem.

Obsáhlý doprovodný program

Součástí Openstudia je prezentace středních a vysokých odborných škol. S velkým nasazením přistupuje k Designbloku dlouhodobě zejména Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Dovoluji si tvrdit, že by zde sklidily úspěch i práce našich studentů.

Zajímavým nástrojem k porovnání úrovně jednotlivých škol a jejich absolventů je už několik let mezinárodní soutěž Designblok Diploma Selection. Finalisty soutěže vybírá z předložených prací odborná komise složená z redaktorů časopisů, renomovaných designérů, novinářů, kurátorů muzeí či galeristů. Přehlídka nejlepších prací může být pro studenty dalším hnacím motorem.

Designblok je velkým impulsem k zamyšlení. Každý na něm může najít to své. Studenti na výstavě plnili úkoly, které budou hodnoceny při zkoušce. Záleží tedy na každém, jak tuto akci využije pro svůj odborný růst.

Osobně jsem na letošní výstavě velmi postrádala kolekci nábytku určenou pro aukci. Vždy se v ní našly učiněné poklady, ať už šlo o nábytek Spojených UP závodů, nádobí Ladislava Sutnara či prvorepubliková svítidla. Zřejmě nezapadla do konceptu s tématem budoucnost. Moc mne to mrzí, protože budoucnost bez minulosti nemá žádný význam, není s čím srovnávat. I tak se ale domnívám, že exkurze na Designblok je správná volba k doplnění informací studentů tak atraktivních oborů, jako je Design Nábytek. Kdyby se našel sponzor exkurze studentů do Milána, tak bych se nebránila.

 

Ludvika Kanická, Ústav nábytku, designu a bydlení, LDF

 

.