Salzburg University of Applied Sciences - Campus Kuchl

8. 11. 2019 -

Salzburg University of Applied Sciences - Campus Kuchl

Salzburg University of Applied Sciences - Campus Kuchl

General information for incoming students

Contact person: Rosalyn Eder

E-mail: rosalyn.eder@fh-salzburg.ac.at

Number: (+) 435022111032

Vhodné pro studijní obory

Dřevařství, Stavby na bázi dřeva, Tvorba a výroba nábytku, Design nábytku, Technologie a management zpracování dřeva

Odstudované předměty

Basic Principles of Forest Products Technology

Basic of Pulp and Paper Technology

Introduction to Engineered Wood Products

Market Research

Product of the Forest Products Industry

Structural and Functional Material of Wood

Study Trip Vorarlberg and Switzerland

Team Management

Wood-technological Processes and Procedures

PRAKTICKÉ PŘEDMĚTY, MODERNÍ VÝUKA, UNIVERZITA SE NACHÁZÍ V SRDCI ALP, VHODNÉ PRO MILOVNÍKY LYŽOVÁNÍ:)

Příběh naší studentky Alči

Tříměsíční pracovní stáž na FH Salzburg

Říká se „Once Erasmus, always Erasmus" – jakmile jednou začnete cestovat a žít v zahraničí, není už tak jednoduché přestat. Již několikrát jsem si říkala, že to už je naposled a už budu v Česku, ale nějak se vždycky naskytla další příležitost a přišlo mi škoda toho nevyužít. Zahraniční pobyty každého studenta neuvěřitelně posunou a naučíte se mnoho nového. V rámci mého výzkumu na disertační práci v oboru Procesy tvorby nábytku na Ústavu nábytku, designu a bydlení se mi naskytla další příležitost (po ročním pobytu v USA na LSU) pracovat na mém projektu na Salzburg University of Applied Sciences (FH Salzburg). Jenom pro upřesnění, přestože má univerzita v názvu Salzburg, samotný kampus se nachází v malém městečku Kuchl (obor design a technologie) a druhý moderní kampus v městečku Puch Urstein (multimedia a další obory).

V rámci mé stáže jsem měla možnost vyvíjet desku z papírového odpadu se zaměřením na recyklaci, což je hlavním tématem mé disertační práce. Vzhledem k tomu, že i v Rakousku je tato problematika velmi řešena a na FH je několik takto zaměřených projektů zpracováváno studenty, bylo to ideální místo kde na tomto projektu začít pracovat. Získala jsem navíc cenný kontakt na poskytovatele materiálu z procesu recyklace papíru ve firmě, což se stalo stěžejním pilířem mé práce. Na univerzitě se nachází workshop pro práci se dřevem i kovem, lis na materiály na bázi dřeva a také další laboratoře. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. Fachhochschule, výuka je zaměřena především na praxi.

Zároveň jsem se zapsala na studium několika předmětů – Engineered Wood Products a Brand Design Development. Výuka zde probíhá formou přednášek, kdy je ovšem důležitý kontakt a diskuze s učiteli. Studenti zde nemají problém mluvit anglicky, prezentují své projekty v angličtině a také jejich prezentace k obhajobě závěrečných prací musí být napsána v angličtině. Úroveň jazyka je tedy na velmi dobré úrovni a ke studiu není třeba umět německy. I přesto že nás na hodině bylo pět Erasmus studentů a asi 30 studentů z Rakouska či Německa, veškerá výuka probíhala v angličtině.

Díky tomu, že je Rakousko naší sousední zemí, máme velmi mnoho společného. Naše kultury se vzájemně prolínají a máme velmi podobné zvyky a tradice. Díky tomu je pobyt zde velmi podobný jako u nás s malým bonusem nádherných hor všude kolem kam se podíváte. Také jídlo je velmi podobné našemu a najdete tu tradiční knedlíky i masopustní koblihy, avšak tím nejtradičnějším pokrmem je samozřejmě schnitzel neboli řízek. Jenom s tím rozdílem, že tady se jí k řízku obvykle vařené brambory a brusinky, které si u nás dáme spíše ke svíčkové. Ale proti gustu...

Pokud se jako student rozhodnete pro studium právě na FH Salzburg, určitě toho nebudete litovat! Studentům, kteří vyjedou studovat Design či technologie doporučuji najít si ubytování přímo v Kuchlu v bytě či na kolejích (ty jsou ale málo kdy dostupné). Organizace poskytující ubytování obvykle zařizuje bydlení pro Erasmus studenty v Puch Urstein, kde však ve výsledku není pro designéry žádná výuka (a Kuchl se svou rodinnou atmosférou bude pro vás jedinečným zážitkem a místem k bydlení). Do Salzburgu se dá pohodlně dostat vlakem za 30 minut a po pořízení studentské slevové karty vás jedna cesta vyjde na 2,50 euro. A poslední tip. Nezapomeňte si s sebou vzít lyže či snowboard, ale taky kolo či lezecké vybavení, protože tady toho využijete na 100 %!