Osmý ročník soutěže Stavby s vůní dřeva už má své vítěze

23. 9. 2020
Jedna z cen míří i na LDF MENDELU.

Téma letošního ročníku studentské soutěže znělo: „Dřevo je život“. Studenti kladli důraz na to, že dřevo se stejně jako člověk během svého života proměňuje a získává svůj charakter. Dřevo – živý materiál – nesoucí v sobě energii stromu – v interiérech vytváří útulnou a příjemnou atmosféru. Dřevěné domy nás podle studentů přirozeně spojují s přírodou a ekosystémem lesa.

Uděleny byly tyto ceny:

Cena odborné poroty v kategorii: Dřevěné stavby velké a Dřevěné stavby malé.

Cena veřejnosti v kategorii: Dřevěné stavby velké a Dřevěné stavby malé.

Cena  Stora Enso v kategorii Dřevěné stavby velké. Vítězem této kategorie se stal Modul Home Velkomoravská soutěžícího Tomáše Hýrka z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

V letošním roce se museli soutěžící vyrovnat i se zcela novou situací, studium a práci ovlivňovala pandemie COVID-19. „Obdivuji motivaci našich soutěžících. Na svých dílech pracovali během pandemie, kdy byli odkázáni jen na domácí studium. Svůj čas využili velmi produktivně. A ačkoliv se v důsledku karantény hlásili soutěžící nejčastěji jako jednotlivci, překvapilo nás, že se přihlásilo i 6 týmů,“  komentoval výjimečný ročník 2020 ředitel Nadace dřevo pro život Ing. Stanislav Polák.

Největší českou soutěž zaměřenou na dřevěné stavění v České republice pořádá Nadace dřevo pro život. Letošního osmého ročníku se zúčastnilo 50 studentů z 8 českých a 6 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Finska), kteří zpracovali 43 soutěžních děl. Z nich bylo odbornou porotou, veřejností a partnery soutěže vybráno 5 vítězů, kteří si rozdělili ceny za 200 tisíc korun. Studenti soutěžili ve dvou kategoriích: Dřevěné stavby – malé a Dřevěné stavby – velké. Odměněni byli také dva hlasující.