Časopis MENDEL GREEN 1/2021

3. 5. 2021
Univerzitní časopis do dalšího roku existence vstoupil v mírně pozměněné grafické podobě. Co zůstává, jsou zajímavá témata.

Nechybí oblíbené rozhovory, reportáže, aktuality. Přibyla jedna nová rubrika, jež je věnována vědcům, kteří jsou na univerzitě následovníky zakladatele světové genetiky J. G. Mendela.

Za LDF vybíráme:

Sedni si ZIG ZAG, s. 25

Zpráva o tom, jak vznikala lavička ZIG ZAG studentky, dnes již absolventky, Ústavu nábytku, designu a bydlení Markéty Václavkové, s níž vyhrála studentskou soutěž festivalu Brno Design Days.

LDF využívá při distanční výuce aplikaci WeBWork, s. 39

Systém WeBWork slouží především k zadávání úloh, kdy zadání je pro každého studenta individualizované a odpovědí může být matematický výraz. Další zajímavosti naleznete v samotném článku.

Nový přístroj NA LDF MENDELU a Ústav ekologie lesa v nových laboratořích, s. 39

LDF disponuje novým automatickým ASE-extraktorem. Dozvíte se, v čem spočívají jeho přednosti, díky nimž pak mají vědci některé fáze své práce usnadněny.

Ústav ekologie lesa disponuje novými laboratořemi, které slouží zejména pro studium lesních ekosystémů.

Šroubovice připomene Mendela, s. 40-41

Jako velmi zdařilý se ukázal loňský podzimní mezinárodní workshop designérů .Mendel Point, a to i přestože studenti měli kvůli epidemiologické situaci stížené podmínky práce a soutěž probíhala on-line. Jaké návrhy se ucházely o přízeň poroty a které byly vybrány k realizaci se dozvíte ze zmíněné reportáže.

Student hledá cestu, jak pomoci stromům s historickým přesahem, s. 41

Student LDF MENDELU a současně výzkumník na Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Karel Novák hledá cestu, jak „zachránit“ čtyři lípy velkolisté na maloplošném chráněném území zvaném Pod Zápovědským kopcem poblíž Kostelce na Hané.

Pokácené lípy poslouží vědeckým analýzám, s 48

Renovaci Lesnické ulice „padly za oběť“ desítky lip. Vniveč však jejich dřevo nepřijde. Odborníci LDF MENDELU dřevo 14 pokácených živých stromů podrobují pečlivému výzkumu. Na co se zaměřují a co je zajímá, je téma avizovaného článku.

Nové číslo MENDEL GREENu 1/2021