Do Moravské Nové Vsi dorazila adresná pomoc

1. 7. 2021
Přesně před týdnem zasáhlo několik obcí na Hodonínsku ničivé tornádo. Jednou z postižených rodin je rodina Braunerových z Moravské Nové Vsi. Právě na krov jejich domu a přilehlého hospodářského stavení padne většina z dnešní zásilky kulatiny, kterou přivezl kamion MENDELU.

Aleš Brauner s rodinou se za týden prakticky nezastavil. Od prvních dní jej dojala pomoc lidí, kteří na jih Moravy přijeli a pomáhali. „V prvních dnech jsme byli rádi, že jsme všichni celí. Těd už na lidech vidím únavu, ani nevím jaký den dnes je. Někteří berou situaci těžce, jiní už nabízí pomoc ostatním, protože to hlavní mají opravené,“ říká Brauner. Sám si s rodinou dal na půl dne pauzu a vyjel z Moravské Nové Vsi pryč. „Ten kontrast je obrovský, mezi tím, jaký je život zde a jaký jinde. Už nic neplánujeme,“ uvedl.

Mendelova univerzita v Brně prostřednictvím Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny avizovala pomoc už před týdnem. První kamiony s řezivem putovaly na jih Moravy ve středu. Nyní další zavezl kulatinu přímo do jedné z nejpostiženějších obcí. Místní truhlář Jiří Víšek ji nařeže dle potřeby. „Dohodli jsme se, že pokud je přímo na místě možnost dříví připravit na základě potřeb jednotlivých majitelů poničených domů, je to to nejlepší řešení,“ konstatoval ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Kamion dnes přivezl celkem 30 kubíků smrkového dřeva ze stromů pokácených před několika dny. Pomohou Braunerovým, ale něco zbyde ještě na některý z dalších domů. Analytik informačních systémů Brauner pomoc ŠLP Křtiny vyhledal přes sociální sítě a sám se přihlásil. Je to tak podle něj nejrychlejší. Podle Braunera je aktuálně celá obec v „survival módu“ a jen zvolna se vrací do normálu. Někde se ještě demolují poničené domy, jinde už opravuje. „Začala chodit pošta, opravený je rozhlas, takže máme více informací, ale ještě nefunguje elektřina a nevíme, kdy ji obnoví,“ vysvětluje. Lidé fungují, jak se dá. Truhlář Jiří Víšek řeže dřevo zdarma. „Na začátku jsme rozřezali i několik poničených stromů, aby bylo jak připevnit na domy plachty. Kulatinu zpracujeme na krovy,“ uvedl.

Mendelova univerzita v Brně už do obcí poničených tornádem dodala dříví v objemu necelých 100 kubíků. Jeden z kamionů směřoval na žádost obce Hrušky přímo do této vsi. Obec dostane i materiál na krov školy, stromy se na něj budou muset teprve pokácet. Budou mohutnější než ty na krovy klasických domů.

Foto: Dům Aleše Braunera