Mendel Point: Šroubovice připomíná Mendela

21. 10. 2021
Kampus Mendelovy univerzity v Brně má novou chill-outovou zónu – M. - Mendel Point. Podprahově připomíná osobnost zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Posezení pod robustním platanem mezi budovami Agronomické a Lesnické a dřevařské fakulty má podobu šroubovice a navazuje tak na Mendelovy výzkumy.

Vítězný návrh vzešel z mezinárodního workshopu organizovaného ve spolupráci se Salzburg University of Applied Sciences. Vedoucími pedagogy byli Milan Šimek a Alena Sobotková z Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF MENDELU a Maximilian Pristovnik a Michael Ebner (SUAS). Workshopu se zúčastnili studenti designu nábytku z různých částí Evropy. Výsledný design je dílem studentů z programu Erasmus+ ve složení Aljaž Menegatti, Rafael Šenk (Slovinsko) a Violeta Esteban Garcia (Španělsko). „Design laviček je inspirován DNA šroubovicemi. Každý designový prvek má jiný tvar, podobně jako DNA spirály. Sezení bylo vyrobeno z kovových profilů a masivního dubového dřeva,“ uvedl Milan Šimek z Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF.

Dva další velmi zdařilé studentské návrhy Mendel Pointu z tohoto workshopu prošly úspěšně do druhého kola hlasování veřenosti, jež proběhne v blízké době na webu MMB: https://damenavas.brno.cz/

Díky participativnímu rozpočtu by tak mohly být i tyto brzy v Brně realizovány. Pro návrhy je možno hlasovat od 1. 11. 2021 zde:

MendelPoint u MENDELU
Mendel Point na Špilberku

Odkazu Mendela se brněnská vysoká škola, která jeho jméno nese hrdě v názvu, bude věnovat zejména v příštím roce, kdy oslavíme 200 let od jeho narození. Už nyní ale jezdí po Brně tramvaj, která jeho osobnost připomíná, v restauracích je k dispozici MendelBier, škola pokřtila komiks s genetikovým jménem a spustila edukační web www.mendelzije.cz, který cílí zejména na středoškoláky.