Čtyřnásobná radost na GRAND PRIX MOBITEX 2022

25. 4. 2022
V rámci studentské soutěžní přehlídky GRAND PRIX MOBITEX, která je součástí veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX, si některou z cen odnesly hned čtyři studentky Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF MENDELU.

Ocenění GRAND PRIX MOBITEX:

Cena GRAND PRIX Mobitex za 2. místo – Natálie Konšelová / Botník ZIGZAG (1. roč. NMgr Design nábytku)

Vedoucí práce: doc. Jaroslav Svoboda

Plechový botník Zigzag je díky své velikosti vhodný i do menších prostor – jeden modul pojme deset až jedenáct párů bot všech běžných velikostí a typů. Díky jednoduchému tvarovému řešení a použitému materiálu je botník pevný a odolný, tvarově stálý; prášková povrchová úprava je odolná vůči oděru i chemikáliím a šetrná k životnímu prostředí. Plocha, na kterou se obuv ukládá, nemá žádné otvory, proto nehrozí znečištění níže uložené obuvi. Botník je však zároveň otevřený, což zaručuje dostatečné větrání. Perforace bočních stěn slouží jako systém uchycení odkládacích prvků určených pro předměty každodenní potřeby, například klíče, sluneční brýle, roušky, rukavice, deštníky a lžíce na obuv.

Mimořádné ocenění – Bao Nhi Do / Sada svítidel NOCENKA (4. roč. Bc Design nábytku)

Vedoucí práce: Ing. Milan Šimek, Ph.D.

Nocenka je stínidlo z přírodního materiálu a je možno ho nastavit do dvou variant za použití chytré RGB žárovky. Kombinace žárovky a tenké překližky, u které vyniká její dřevěná textura, dodá interiéru příjemnou atmosféru. Díky pružnosti překližky je stínidlo možné nastavit do dvou až čtyř poloh. Autorka se inspirovala noční květinou – nocenkou, jejíž plná krása se ukazuje až večer za tmy, podobně jako u tohoto stínidla.

Ocenění mladým designérům udělili také partneři přehlídky. Dvě ceny partnerů přehlídky putovaly na LDF MENDELU:

Cena společnosti Design ATAK – Sára Káňová / Věšák Treesome (1. roč. NMgr Design nábytku)

Vedoucí práce: doc. Jaroslav Svoboda, doc. Jiří Tauber

Věšák je specifický efektivním využitím materiálu – překližky: z největšího ramene lze laserem vyřezat další dvě části, takže odpadem je pouze středová část. Tímto vyřezáváním dojde k jejich výškovému i šířkovému odstupňování. Pro upevnění všech ramen k sobě je použit středový vlys trojúhelníkového průřezu z masivního dřeva. Opěrná část věšáku je doplněna o jemné výřezy, které zajistí dokonalou stabilitu a předchází se tak případnému převrácení.

Cena Čalounického řemesla 2022 – Anna Horáková / Čalouněné křeslo „PLY“ (2. roč. NMgr Design nábytku)

Vedoucí práce: doc. Jaroslav Svoboda

Celočalouněné křeslo Ply je vhodné jak do soukromých interiérů, tak do veřejných prostor, například hotelů či kaváren. Komfortní sezení zabezpečuje propracované čalounění, které vzniklo ve spolupráci s českou společností Polstrin Design. Výhodou při manipulaci s křeslem je demontovatelná konstrukce a odnímatelná kovová podnož.

Do studentské sekce GRAND PRIX MOBITEX bylo za LDF MENDELU přihlášeno téměř 30 studentských prací, které byly prezentovány formou funkčních nábytkových prototypů. Tématem letošního ročníku byla EKOLOGIE. Odborná i laická veřejnost mohla obdivovat studentské exponáty po celou dobu konání veletrhu.

„Prezentace na výstavách slouží studentům k tomu, aby mohli své práce představit v plné své kráse široké veřejnosti. Úkolem odborné poroty je posoudit kvalitu výrobku z různých úhlů pohledu, ať už je to míra inovativního řešení, ergonomické hledisko, aplikace nových materiálů, technologií a samozřejmě i estetické hledisko výrobku. Dobré ohlasy z řad široké veřejnosti jsou pro studenty tou nejlepší pochvalou. Získané ocenění je již takovou „třešničkou na dortu“, která mile potěší,“ říká k prezentaci studentských prací na soutěžích Jaroslav Svoboda z Ústavu nábytku, designu a bydlení.